Rozšiřující studium předmětu Písemná a elektronická komunikace

27. 10. 2017 -

Zahájení nového běhu kurzu je naplánováno na září 2018.

Rozšiřující studium Písemná a elektronická komunikace

Komu je kurz určen

Další vzdělávání pedagogických pracovníků. Tento kurz vznikl na základě spolupráce s Obchodní akademií, Střední odbornou školou knihovnickou a Vyšší odbornou školou, příspěvovou organizací Brno.

Kurz je akreditován MŠMT.

Cílem rozšiřujícího studia kvalifikovaných pedagogických pracovníků je získání aprobace pro výuku předmětů Písemná a elektronická komunikace, Technika administrativy a obchodní korespondence apod., jejichž obsahem je zvládnutí hmatové metody psaní na klávesnici a obchodní korespondence. Záměrem je, aby na základě získaných poznatků učitelé středních škol, případně učitelé odborného výcviku a praktického vyučování získali potřebné znalosti a praktické pedagogické kompetence pro výuku těchto předmětů.

Celková dotace studia v délce tří semestrů

250 hodin,

z toho

132 prezenčně (P)

113 e-learning (E)

5 konzultace

1. výukový blok

Ovládání klávesnice hmatovou metodou

18/29

Práce s textem, Word

Autorská korektura

Výukové programy

4/0

34/35

Cílem prvního výukového bloku je získání praktických klíčových dovedností učitele -- ovládání klávesnice hmatovou metodou pomocí výukového programu ZAV. Seznámení se s výukou psaní na klávesnici pomocí alternativních výukových programů a s výukou psaní na klávesnici pomocí učebnice. V prvním bloku studia se účastníci naučí ve Wordu pracovat s textovými předlohami, rozpočítat text na úhozy, vypočítat čisté úhozy za minutu a procento chyb. Dále se seznámí s používanými korekturními značkami a naučí se upravovat a opravovat text dle korekturních značek.

2. výukový blok

Excel

6/0

Vyhotovení tabulek (Excel, Word)

22/30

Elektronická komunikace

34/36

Cílem druhého výukového bloku je seznámení se s tabulkovým programem Excel. Prakticky vyhotovit tabulky v programu Excel a Word z daného zadání. V elektronické komunikaci se naučit práci s elektronickou poštou, tvorbou e-mailu, naučit se získávat informace z webovských stránek, seznámit se s elektronickým obchodováním a elektronickým bankovnictvím.

3. výukový blok

Ekonomika

Česká státní norma 09210

2/0

Obchodní korespondence

14/20

Vnitropodnikové písemnosti

6/10

Pracovně právní písemnosti

34/36

Cílem třetího výukového bloku je seznámení se základy ekonomiky a obchodní korespondence, dále seznámit účastníky s ČSN 09210 tak, aby byli schopni prakticky vyhotovovat obchodní písemnosti do předtisků i bez předtisku. Součástí třetího výukového bloku bude i seznámení a praktické písemné zpracování vnitropodnikových písemností.

4. výukový blok

Didaktika

12/6

Náslech na cvičné škole

3/0

Výstup na cvičné škole

3/0

Diskuse nad jednotlivými náslechy a výstupy

Ústní zkouška

4/0

Závěrečná písemná zkouška

2/0

30/6

Cílem čtvrtého výukového bloku je seznámit účastníky s didaktikou vyučovacího předmětu, nácviku psaní jednotlivých písmen, číslic a značek a ovládání klávesnice. Prostřednictvím náslechu a výstupu upevnit praktické poznatky získané během studia přímo ve vyučovacím procesu a zároveň otevřít diskusi nad konkrétní vyučovací hodinou, nad důvody použitých tradičních i netradičních didaktických metod a postupů a jejich významem pro podporu tvorby příznivého klimatu ve třídě při vyučován

• 3-semestrální výuka; 3 semestry bude probíhat výuka, a poté proběhne týdenní praxe
  • výuka bude probíhat v pátek (cca 14 -20 h); dle rozvrhu
  • výuka bude zahájena na základě naplnění kapacity kurzu, nejbližší termín v září 2018

Ukončení a výstup studia

Podmínkou ukončení studia je splnění požadavků stanoveného garantem a účast na minimálně 80 % přímé výuky a absolvování náslechu a výstupu na cvičné škole. Písemná závěrečná zkouška z ekonomiky proběhne po 2 semestrech výuky.

Účastníci vypracují závěrečnou práci na téma didaktika odborného předmětu v celkovém rozsahu 10 stran. Dílčí závěrečná ústní zkouška z didaktiky probíhá formou diskuse nad závěrečným výstupem a závěrečnou prací. Dílčí závěrečná písemná zkouška zahrnuje desetiminutový opis textu dle písemné předlohy, vypracování tabulky a vyhotovení obchodní písemnosti. Na základě výše stanovených podmínek obdrží účastník Osvědčení o absolvování rozšiřujícího studia předmětu "Písemná a elektronická komunikace" a Vysvědčení z kurzu.

Termín kurzu

Dle kapacitního obsazení.

Celková cena 18 900 Kč

Platba po splátkách 4 725 Kč za 1 semestr (celkově 4 semestry výuky)

organizační zajištění

Magdalena Hábová
magdalena.habova@mendelu.cz

Odborná garantka kurzu

doc. PhDr. Dana Linhartová, CSc.

ředitelka Institutu celoživotního vzdělávání

dana.linhartova@mendelu.cz

Přihlašovací formulář

Osobní údaje