Vzpomínky na krajinu

Také si všímáte, že se krajina ve Vašem okolí rychle mění? Máte pocit, že na mizející podobu a původní funkci krajiny zapomínáme a měli bychom k využívání území přistupovat citlivěji? Krajina a lidé jsou spojené nádoby – lidé bez krajiny nemohou existovat a do současné podoby krajiny je člověk již nevratně otištěn. Vše, co se odehrává v lidském životě, je – ať vědomě či nevědomě – spojeno s krajinou. My přetváříme krajinu a krajina dotváří nás.

Kurz Vám poskytne základní přehled o vztazích v krajině, dozvíte se, jak krajina funguje a jak ji chráníme. Na případových studiích si ukážeme, jak se krajina vyvíjela, jaké změny jsou plánovány do budoucna, a společnými silami se pokusíme trvale zachytit a dokumentovat mizející hodnoty.

Kurz je založen na mezigeneračním učení a sdílení – první část kurzu je ušita na míru posluchačům U3V MENDELU a je tematicky zaměřena na teoretický základ z oborů krajinné ekologie, ochrany přírody a územního plánování. Druhá část kurzu je zaměřena na praktickou práci v terénu, a na tvorbu výstupů společně se studenty denního studia Agronomické fakulty. Cílem praktické části kurzu je připomenutí mizející podoby konkrétní krajiny – např. vytvořením fyzického modelu, krátkého videa či uceleného prezentačního pásma zachycujícího fyzický vývoj krajiny kombinovaný se vzpomínkami pamětníků.

Lektor kurzu

Lektorka kurzu Mgr. et Mgr. Ing. Hana Vavrouchová, Ph.D. je absolventkou oboru Agroekologie na Agronomické fakultě MENDELU, studovala i další obory na Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě (Sociální a kulturní ekologie a Veřejná správa) – to vše se prolnulo v nabízeném kurzu. Působí jako odborná asistentka na Ústavu aplikované a krajinné ekologie MENDELU, kde učí předměty Krajinné a územní plánování, Veřejná správa, Právo životního prostředí a Posuzování vlivů na životní prostředí. V rámci vědecké činnosti se věnuje výzkumu zaniklého osídlení a dokumentaci historických krajinných prvků, dále se dlouhodobě zaměřuje na interpretaci změn krajiny a edukaci potřeby koncepční ochrany území

Organizace kurzu

  • Forma výuky: prezenční
  • Rozsah: 6* 150 minut + 4*100 praktická mezigenerační cvičení + 1* celodenní terénní cvičení
  • Termín:
  • přednášky 1. 10.; 08. 10.; 15. 10.; 22. 10.; 5. 11.; 12. 11. 2024 vždy v čase 9.00 – 11.30 hod.
  • praktická cvičení 10. 10. v čase 9:00-10:50 hod. seznámení se s tématy, výběr území, stanovení koncepce prezentací; 14. 11. v čase 9:00-12:50 hod. společná tvorba prezentací a 21. 11. v čase 9:00-10.50 hod. prezentace výstupů
  • terénní cvičení – termín bude upřesněn
  • Místo: Učebna E22/ E24 (Institut celoživotního vzdělávání MENDELU, Zemědělská 5, Brno)
  • Lektor: Mgr. et Mgr. Ing. Hana Vavrouchová, Ph.D.
  • Cena za semestr (11 lekcí): 850 Kč
  • Harmonogram a program naleznete ZDE.

Přihlášení na kurz

Kapacita kurzu naplněna.