Historie brněnského podzemí

Jednoletý studijní program (2 semestry) Historie brněnského podzemí je zaměřen na nejzajímavější historické lokality města a zároveň na mimořádné nálezy a objevy, které se v nich během průzkumů uskutečnily. Přednášky se však zaměřují i na historické souvislosti, v nichž podzemní stavby vznikaly a přibližují posluchačům propojenost nadzemí i podzemí v různých časových obdobích. Studium tak posluchačům odhaluje skrytou část historie města Brna a objevuje pro ně zajímavé historické souvislosti.

Přednášející:  Ing. Aleš Svoboda (*17. 8. 1959 v Uherském Hradišti) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně (1979–1983), poté pracoval jako projektant ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). Od roku 1992 je společníkem projekční kanceláře R–atelier, s. r. o. Stavebně historickým průzkumem brněnského podzemí se zabývá od roku 1987. Je autorem tří dílů knihy Brněnské podzemí a knihy Kostnice u sv. Jakuba, dokumentu Historická mapa podzemí města Brna z roku 1991 a jejích dalších aktualizací (1997, 1999, 2001). Přednáší a publikuje o problematice průzkumů brněnského podzemí, podílí se na projektech průzkumů historických podzemních objektů a jejich začlenění do současných městských struktur. Je spoluautorem projektů a expozic Zpřístupnění brněnského podzemí (Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba, vodojemy pod Žlutým kopcem atd.). Žije a pracuje v Brně. 

Organizace studia

  • Forma výuky: prezenční
  • Rozsah: 20 x 150 minut
  • Termín: Přednášky probíhají ve výukovém období jednotlivých semestrů (listopad až březen; duben až květen), a to 1 x týdně.
  • Čas: pondělí 14.15 – 16.45 hod. (POZOR! Dne 24. 4. a 29. 5. výuka nebude probíhat, náhradní termíny jsou uvedeny v programu přednášek níže)
  • Místo: bude upřesněno 
  • Cena za semestr (10 přednášek): 680 Kč
  • Program přednášek naleznete ZDE.