Český jazyk pro cizince - rekvalifikační kurz základní (M1)

Jedná se o rekvalifikační kurz, který je zakončen závěrečnou zkouškou dle vyhlášky č. 176/2009 Sb., jehož výstupem je Osvědčení o rekvalifikaci. Je určený zejména ukrajinským občanům pobývajícím v České republice evidovaným na Úřadu práce, pro které je znalost českého jazyka nezbytným předpokladem pro vstup na trh práce. Těmto osobám je účast v kurzu hrazena místně příslušným Úřadem práce.

Kurz je určen pro cizince se slovanským základem jazyka.

Інформація українською тут

Obsah studia

• Osobní údaje, rodina
  • Bydlení
  • Stravování
  • Denní režim
  • Volný čas
  • Práce
  • Péče o zdraví, zdravotní pojištění
  • Nakupování a služby
  • Cestování
  • Vzdělávání
  • Styk s úřady
  • Styk s policií a složkami záchranného systému
  • Okolní prostředí a příroda
  • Kontakt s majoritní společností
  • Gramatické struktury, výslovnost, procvičování slovní zásoby a seznámení se sociokulturními jazykovými jevy
  • Opakování a příprava na zkoušku

Kurz bude ukončen závěrečnou zkouškou

Zkouška se skládá z písemné (krátký test) a ústní části (rozhovor) a netrvá déle než 10 minut.

Naučit účastníky úspěšně komunikovat v základních životních situacích a rozumět frekventovaným základním výrazům a frázím.

Komu je kurz určen

Kurz je určen naprostým začátečníkům.

Kurz je určen pro cizincům se slovanským základem jazyka.

Je vhodný zejména pro ukrajinské občany pobývající v České republice, kteří jsou evidovaní na Úřadu práce, pro které je znalost českého jazyka nezbytným předpokladem pro vstup na trh práce. Těmto osobám je účast v kurzu hrazena místně příslušným Úřadem práce. Přihlásit se mohou i samoplátci.

Cena a termíny kurzu

8 900,– Kč

Nová skupina nejdříve od léto/září 2024, bude upřesněno, výuka obvykle v čase 9 – 12:15 nebo 14:30 – 17:45.

Uzávěrka přihlášek je do bude upřesněno pro zájemce z Úřadu práce.

Rozsah: 72 vyučovacích hodin

Výuka 4 vyučovací hodiny denně (16 vyučovacích hodin týdně).

Předpoklad pro přijetí do kurzu

Vyplnění a zaslání elektronické přihlášky

Úhrada kurzovného. Netýká se účastníků, kteří budou žádat o úhradu kurzovného Úřad práce.

• Studijní skupina od 10 studentů.
  • Zprostředkovacím jazykem je od samotného začátku český jazyk.
  • Pro využití elektronických studijních podpor je nutná schopnost pracovat s PC (Google classroom).
  • Účast na kurzu musí být min. 80 % evidované docházky.

Informace pro zájemce, kterým je kurz hrazen Úřadem práce

Předpokladem pro proplacení nákladů na kurz ze strany Úřadu práce je naplnění minimální povinné docházky (80 %) a úspěšné zvládnutí závěrečné zkoušky.

Pokud se občan Ukrajiny pod dočasnou ochranou zaeviduje na ÚP ČR jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, může požádat o financování kurzu českého jazyka (Úřad práce ČR, pobočka Brno-město, Polní 1011/37, Štýřice, 639 00 Brno 39). Více informací zde:

Písemně požádá o proplacení kurzovného Úřadem práce (Oddělení poradenství a dalšího vzdělávání), vyřízení trvá až 30 dní a podléhá schválení ze strany Úřadu práce.

1. Zájem ze strany klienta. Zájem o zvolenou rekvalifikaci klient projeví prostřednictvím formuláře “Zájem o zvolenou rekvalifikaci“.
  2. Schválení Úřadem práce. V případě schválení bude vydáno potvrzení o úhradě ze strany ÚP ČR.
  3. Realizace rekvalifikace. Klient nastupuje do rekvalifikace, kterou si zajistil.
  4. Dodání Osvědčení o úspěšném ukončení rekvalifikace a faktury.

Institut celoživotního vzdělávání
Mendelova univerzita v Brně
Zemědělská 5, Brno 613 00

Přihlášku vyplňte latinkou (*povinné údaje)