8. lekce: Rodinné vánoční tradice, aneb výroba Rodinného tradičníku

Čím více se blíží Vánoce, tím více si je připomínáme a prožíváme  prostřednictvím  různých tradic a zvyků. U nás patří k nejznámějšími zdobení vánočního stromečku, lítí olova, pouštění lodiček ze skořápek oříšku s hořící svíčkou, krájení jablíček, uložení kapří šupiny pod talíř na štědrovečerní tabuli. Na té je pak nejčastěji kapr s bramborovým salátem. Jak se ale Vánoce či jim podobné svátky slaví ve světě?

V severských zemích je nejen zimní období neodmyslitelně spjato se saunováním. Tato tradice nechybí ani na Štedrý den. Poté se rodina a blízcí sejdou u slavnostní tabule, na které lze vidět nejen pokrmy z ryb, především z lososa, ale také vepřovou šunku, kachnu či husu. Vánoční dárky pak přináší trpaslíci – pomocníci Santy Clause. Anglosaské země se rovněž v kruhu rodiny setkávají u slavnostní časné večeře, při které se podává pečený krocan s nádivkou, bramborami a zeleninou.  Vánoční dárky zde nosí Santa Clause do punčoch připravených ideálně na krbové římse.  Jejich rozbalování přichází až druhý den, tedy na Boží hod vánoční ráno. V Portugalsku a Španělsku, tradičně katolických zemích, jsou vánoční tradice a zvyky podobné těm u nás. Rodinná štědrovečerní večeře s rybou, bramborami a zeleninou. Ozdobený stromeček s dárky v podvečer Štedrého dne. Věřící navštěvují o půlnoci nebo na Boží hod vánoční ráno tzv. Kohoutí mši. Ve Španělsku pak propuká veselí i v ulicích měst, a to zejména 28. prosince, který je pro místní obyvatele obdobou našeho 1. dubna, kdy si na apríl vtipně utahujeme z ostatních.

Každá rodina má své vybrané či originální tradice a zvyky, které dodržuje. Jaké to jsou ve Vaší rodině? Aby se zachovaly pěkně pohromadě, připravili jsme pro Vás inspiraci v podobě Rodinného tradičníku, který si můžete sami originálně vytvořit i dozdobit. Základem jsou pracovní listy, které si vytisknete a pak jednoduše ručně svážete. Podobně jako u předchozího Rodinného receptáře, můžete i nyní  tvořit jak společně se svými vnoučaty, tak můžete takový malý zápisník připravit jako jedinečný vánoční dárek vy sami pro své nejbližší. Ani tentokrát se ve fantazii meze nekladou - jednotlivé listy si můžete vytisknout v jakémkoli množství a doplnit je kresbami, fotografiemi nebo příhodami a zážitky, které tyto tradice a zvyky v minulosti provázely.

 

Pracovní listy ke stažení

Rodinný tradičník

 

Studentka

Chcete
studovat
na ICV MENDELU?

Vše, co potřebujete vědět: