11. lekce: Biologie rostlin - rostlinná buňka 

Doposud se naše Mezigenerační univerzita online zabývala tématy, která souvisela především s rodinou a budováním vztahů mezi jejími členy. Nový rok s sebou přinese změnu, a sice obrat k tématům vzdělávacím. Vzdělávat se můžete nejen sami, ale i společně se svými vnoučaty. Sdílet spolu školní znalosti a přidávat k nim nové. Nyní se v našem vzdělávacím hledáčku ocitají rostlinné buňky. Za spolupráci děkujeme Ing. Janu Winklerovi, Ph.D. z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

K tématu jsme připravili pracovní list, který navazuje na výukové video, které můžete shlédnout níže.

Pojďme se společně podívat do nitra rostlinné buňky. Nejprve si ukážeme nástroje a postupy, které nám poslouží k naší cestě do mikrosvěta. V rámci výukového videa se seznámíme s postupy a zásadami, jak pracovat s mikroskopem, naučíme se připravovat jednoduché mikroskopické preparáty s rostlinnými pletivy. Díky mikroskopu a vytvořeným preparátům si budeme moci prohlédnout rostlinné buňky a některé jejich části (organely). Jako první uvidíme chloroplasty - organely, díky kterým mají rostliny zelenou barvu. V druhém preparátu se podíváme, kde je v bramborách ukrytý škrob. Ve třetím si vysvětlíme a prakticky ukážeme, jak vypadá buněčná stěna.

Rostlinná buňka je malý svět, který je plný malých součástí spoluvytvářejících fungující systém živého organismu. Díky výukovému videu do tohoto světa společně nahlédneme.

 

Pracovní list ke stažení

Rostlinná buňka

 

Video ke zhlédnutí

 

Studentka

Chcete
studovat
na ICV MENDELU?

Vše, co potřebujete vědět: