Kurzy v oblasti arboristiky a dendrologie

22. 8. 2018 -

Kurzy:Jehličnaté dřeviny, Hodnocení stavu dřevin v urbanizovaném prostředí a Postupy sanací a konzervací senescentních dřevin - na podzim 2018 a pro účastníky ZDARMA!

JEHLIČNATÉ DŘEVINY

Kurz umožní získat základní znalosti o jehličnatých dřevinách, běžněji používaných při ozeleňování měst i zahrad. Teoretická výuka v první části kurzu bude doplněna praktickou exkurzí do Botanické zahrady a arboreta MENDELU, kde lze vidět i méně běžné druhy jehličnanů a jejich kultivary.

Komu je kurz určen

Kurz je určen milovníkům přírody, zájemcům o jehličnaté stromy a keře, a to především pro laiky a nadšence, může být vhodným doplněním a opakováním i pro pokročilejší znalce dřevin.

1. Domácí jehličnany

2. Čeleď Pinaceae - borovicovité

3. Čeleď Cupressaceae – cypřišovité

4. Vzácnější druhy jehličnanů různých čeledí

5. Odborná exkurze do Botanické zahrady a arboreta MENDELU

• jednodenní kurz, 8 hodin

Výstup kurzu

Kromě získaných znalostí posluchači kurzu obdrží Osvědčení o absolvování kurzu CŽV.

Odborný garant kurzu

Doc. Ing. Luboš Úradníček, CSc. – přední odborník v oblasti dendrologie v ČR, vedoucí ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. Odborný vedoucí - garant arboreta Křtiny a Řícmanice na ŠLP ML Křtiny. Garant oboru Arboristika na LDF MENDELU, vyučující různé předměty s dendrologickým zaměřením, soudní znalec se specializací dendrologie.

Termín kurzu

9. 11. 2018, od 8.30 hod. (KAPACITA KURZU JE JIŽ NAPLNĚNA!)

Účast na kurzu je zdarma. Realizace kurzu je financována z Institucionálního projektu MENDELU pro rok 2018.

HODNOCENÍ STAVU DŘEVIN V URBANIZOVANÉM PROSTŘEDÍ

Kurz je určen pro širší odbornou veřejnost, která se v rámci tohoto kurzu seznámí se základy hodnocení dřevin ve městech.

• význam dřevin ve městě, benefity a rizika, která z přítomnosti dřevin plynou
  • problematika hodnocení dřevin, zásady měření dendrometrických parametrů, základy arboristického hodnocení (fyziologické stáří, vitalita, zdravotní stav, stabilita, perspektiva) a návrh vhodné technologie ošetření dle zjištěných skutečností
  • možnosti speciálního hodnocení dřevin v arboristice (biologická hodnota, provozní bezpečnost, mimoprodukční funkce dřevin, atd..)

Forma výuky

Výuka bude probíhat formou prezentací s praktickými příklady hodnocení dřevin ve městech. S ohledem na obsáhlost této problematiky nebude čas jít v rámci tohoto kurzu do detailu jednotlivých hodnocení a budou na tento kurz navazovat jednotlivé specializované kurzy, které v případě zájmu posluchačů umožní hlubší vhled do konkrétních problematik hodnocení.

• jednodenní kurz, 6 hodin

Ing. Jiří Rozsypálek
Ústav ochrany lesů a myslivosti, Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU
tel. +420 545 134 184, jiri.rozsypalek@mendelu.cz

Termín kurzu

20. 11. 2018, 9-16 hod., (KAPACITA KURZU JE JIŽ NAPLNĚNA!)

POSTUPY SANACÍ A KONZERVACÍ SENESCENTNÍCH DŘEVIN

Tento kurz je určen pro užší odbornou veřejnost zabývající se profesně hodnocením a ošetřováním dřevin rostoucích mimo les.

• historie a současnost sanačních a konzervačních ošetření prováděných na dřevinách
  • základní skupiny defektů, poškození a chorob, nalézající se v hojné míře na dospělých až senescentních dřevinách
  • používané technologie konzervace a sanace dřevin od historie po současnost
  • na základě praktických příkladů zhodnocení jejich účinnosti, tedy přínosy i nedostatky každé z použitých metod
  • návaznost jednotlivých technologií na zásadní hodnocené parametry hodnocené u dřevin, jako je zdravotní stav, vitalita či biologická hodnota dřevin

• jednodenní kurz, 6 hodin

Ing. Jiří Rozsypálek
Ústav ochrany lesů a myslivosti, Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU
tel. +420 545 134 184, jiri.rozsypalek@mendelu.cz

Termín kurzu

27. 11. 2018, 9-16 hod., (KAPACITA KURZU JE JIŽ NAPLNĚNA!)

Podmínky účasti

• vyplnění a odeslání přihlášky (viz níže)

Upozornění: Kapacita kurzu je omezena.

Organizační zajištění

Kamil Nechuta