Formální úprava textů aneb základy typografie

1. 9. 2018 -

Naučte se upravovat své texty tak, aby neurazily ani profesionála!

Seminář je určen všem, kterým záleží na dobré formální úpravě jejich dokumentů (e-mail, dopis, článek, plakát, pozvánka, vědecká práce aj.). U účastníků se nepředpokládají žádné předběžné znalosti z oblasti typografie a sazby ani zkušenosti se specializovanými programy, všechny poznatky z kurzu lze plně uplatnit při práci s běžnými kancelářskými programy (Word apod.).

Cíl semináře

Cílem kurzu je seznámit účastníky s hlavními zásadami formální úpravy textů, upozornit je na jevy, v nichž se v této oblasti nejčastěji chybuje, a předvést, jak snadno a efektivně řešit některé problémy se sazbou. Představeny budou rovněž základní zdroje informací k tématu.

Obsah semináře

V tomto semináři se zaměříme na nejdůležitější pravidla z oblasti typografie a sazby. Zvláštní pozornost bude věnována textům administrativním (dopis, e-mail) a odborným (diplomová či disertační práce aj.).

Výběr z témat:

● Písmo: druhy písma a jejich užití, řezy písma, vybrané znaky (interpunkční znaménka aj.).

● Sazba: sazební obrazec, umístění textu na stránce, členění odstavců, zarovnání textu, záhlaví a zápatí, seznamy, obrázky, grafy, tabulky, vzorce.

● Specifika úpravy některých textů (zvl. administrativních a odborných).

● Zdroje dalších informací o typografii a sazbě.

Termín:

11. 10. 2018, 13:00 - 17:00 hod.

Místo:

Budova ICV (E), Zemědělská 5, učebna E03.

Lektor:

Mgr. Jan Táborský je zkušený korektor, redaktor a konzultant v oblasti českého jazyka. Vystudoval český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později pracoval jako asistent (vedl např. pravopisné a stylistické semináře). Znalosti češtiny si prohloubil také během svých úvazků v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Má praxi z několika redakčních míst ve státním, neziskovém i komerčním sektoru. V současné době vede jazykovou agenturu zaměřenou na jazykové korektury a redakční práce a přednáší v kurzech češtiny pro Čechy. Provozuje oblíbené facebookové stránky Jazykové zajímavosti, je autorem knihy Jazykové jednohubky (Zoner Press, 2014).

Přihlašování

Na stránce Semináře a kurzy je dole přihlašovací formulář, kde je možné najednou zatrhnout více seminářů, není tak nutné na každý seminář vyplňovat zvláštní formulář.