Formální úprava textů aneb Základy typografie

14. 6. 2017 -

Naučte se upravovat své texty tak, aby neurazily ani profesionála! Termín kurzu: 11. října 2018.

Formální úprava textů aneb Základy typografie

Komu je kurz určen

Kurz je určen všem, kterým záleží na dobré formální úpravě jejich dokumentů (e-mail, dopis, článek, plakát, pozvánka, vědecká práce aj.). U účastníků se nepředpokládají žádné předběžné znalosti z oblasti typografie a sazby ani zkušenosti se specializovanými programy, všechny poznatky z kurzu lze plně uplatnit při práci s běžnými kancelářskými programy (Word apod.).

Cílem kurzu je seznámit účastníky s hlavními zásadami formální úpravy textů, upozornit je na jevy, v nichž se v této oblasti nejčastěji chybuje, a předvést, jak snadno a efektivně řešit některé problémy se sazbou. Představeny budou rovněž základní zdroje informací k tématu.

V tomto kurzu se zaměříme na nejdůležitější pravidla z oblasti typografie a sazby. Zvláštní pozornost bude věnována textům administrativním (dopis, e-mail) a odborným (diplomová či disertační práce aj.).

Výběr z témat:

● Písmo: druhy písma a jejich užití, řezy písma, vybrané znaky (interpunkční znaménka aj.).

● Sazba: sazební obrazec, umístění textu na stránce, členění odstavců, zarovnání textu, záhlaví a zápatí, seznamy, obrázky, grafy, tabulky, vzorce.

● Specifika úpravy některých textů (zvl. administrativních a odborných).

● Zdroje dalších informací o typografii a sazbě.

Informace o lektorovi

Mgr. Jan Táborský je zkušený korektor, redaktor a konzultant v oblasti českého jazyka. Vystudoval český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později pracoval jako asistent (vedl např. pravopisné a stylistické semináře). Znalosti češtiny si prohloubil také během svých úvazků v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Má praxi z několika redakčních míst ve státním, neziskovém i komerčním sektoru. V současné době vede jazykovou agenturu zaměřenou na jazykové korektury a redakční práce a přednáší v kurzech češtiny pro Čechy. Provozuje oblíbené facebookové stránky Jazykové zajímavosti, je autorem knihy Jazykové jednohubky (Zoner Press, 2014).

5 vyučovacích hodin

Termín kurzu

11. října 2018, od 13 hod.

880 Kč  + 21% DPH

Podmínky účasti

• zaslání přihlášky
  • úhrada účastnického poplatku

Kurz bude realizován při dostatečném počtu přihlášených.

Organizační zajištění

Šárka Moravcová

sarka.moravcova@mendelu.cz

Přihlašovací formulář