Formální úprava textů aneb Základy typografie

1. 2. 2016 -

Naučte se upravovat své texty tak, aby neurazily ani profesionála! Kdy? 15. 11. 2017

Formální úprava textů aneb Základy typografie

Komu je kurz určen

Kurz je určen všem, kterým záleží na dobré formální úpravě jejich dokumentů (e-mail, dopis, článek, plakát, pozvánka, vědecká práce aj.). U účastníků se nepředpokládají žádné předběžné znalosti z oblasti typografie a sazby ani zkušenosti se specializovanými programy, všechny poznatky z kurzu lze plně uplatnit při práci s běžnými kancelářskými programy (Word apod.).

Cílem kurzu je seznámit účastníky s hlavními zásadami formální úpravy textů, upozornit je na jevy, v nichž se v této oblasti nejčastěji chybuje, a předvést, jak snadno a efektivně řešit některé problémy se sazbou. Představeny budou rovněž základní zdroje informací k tématu.

V tomto kurzu se zaměříme na nejdůležitější pravidla z oblasti typografie a sazby. Zvláštní pozornost bude věnována textům administrativním (dopis, e-mail) a odborným (diplomová či disertační práce aj.).

Výběr z témat:

● Písmo: druhy písma a jejich užití, řezy písma, vybrané znaky (interpunkční znaménka aj.).

● Sazba: sazební obrazec, umístění textu na stránce, členění odstavců, zarovnání textu, záhlaví a zápatí, seznamy, obrázky, grafy, tabulky, vzorce.

● Specifika úpravy některých textů (zvl. administrativních a odborných).

● Zdroje dalších informací o typografii a sazbě.

Informace o lektorovi

Mgr. Jan Táborský je zkušený korektor, redaktor a konzultant v oblasti českého jazyka. Vystudoval český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později pracoval jako asistent (vedl např. pravopisné a stylistické semináře). Znalosti češtiny si prohloubil také během svých úvazků v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Má praxi z několika redakčních míst ve státním, neziskovém i komerčním sektoru. V současné době vede jazykovou agenturu zaměřenou na jazykové korektury a redakční práce a přednáší v kurzech češtiny pro Čechy. Provozuje oblíbené facebookové stránky Jazykové zajímavosti, je autorem knihy Jazykové jednohubky (Zoner Press, 2014).

5 vyučovacích hodin

Termín kurzu

15. listopadu 2017, od 13 hodin

880 Kč  + 21% DPH

Podmínky účasti

• zaslání přihlášky
  • úhrada účastnického poplatku

Kurz bude realizován při dostatečném počtu přihlášených.

Organizační zajištění

Šárka Moravcová

sarka.moravcova@mendelu.cz

Přihlašovací formulář