Český pravopis: jistoty a novinky

19. 8. 2016 -

Získejte ztracenou jistotu a pište bez pravopisných chyb!

Kurz českého pravopisu: jistoty a novinky

Komu je kurz určen

Kurz je určen všem, kterým záleží na pravopisné úrovni jejich textů bez ohledu na textový žánr (e-mail, PR-článek, tisková zpráva, vědecká práce aj.). Výklad je koncipován tak, aby byl přínosný jak pro ty, kteří mnohá pravopisná pravidla už zapomněli, tak pro ty, kteří chybují pouze ve zvláště obtížných jevech (interpunkce, velká písmena apod.).

Účastníci kurzu si zopakují všechna základní pravopisná pravidla češtiny, zjistí, ve které oblasti mají případné slabiny, a dozvědí se o pravopisných novinkách. Zvláště důkladně budou vyloženy a procvičeny jevy, v nichž se nejčastěji chybuje. Účastníci kurzu budou samozřejmě seznámeni s nejnovějšími spolehlivými zdroji informací o pravopisu (online i knižními).

V kurzu systematicky probereme základní pravopisné oblasti:

● psaní i/y: neznámá nebo méně známá („neškolní“) vyjmenovaná a cizí slova, složitější případy koncovek,

● psaní s/z: základní pravidla a slova, která se jim vymykají, písmeno s/z jako nositel stylové charakteristiky slova,

● psaní velkých písmen: pravidla vs. úzus, tlak marketingu, všeobecně rozšířené chyby,

● psaní spřežek a cizích slov: hlavní tendence ve spřahování a počešťování slov, nesystémové jevy,

● psaní interpunkčních znamének: základní i složitější pravidla pro umisťování větných čárek a dalších znamének (pomlčka, spojovník, uvozovky aj.), psaní výčtů,

● psaní zkratek a značek.

Všechny jevy budou vyloženy a procvičeny v přirozených kontextech (krátké texty na různá témata). Účastníci kurzu budou mít možnost zeptat se na cokoliv z vlastní jazykové praxe, a to v průběhu kurzu i po jeho skončení (včetně e-mailových konzultací). Zároveň platí, že nikdo nebude vyvoláván a „zkoušen“, aby kurz probíhal v příjemné atmosféře, bez jakékoliv stopy stresu.

Informace o lektorovi

Mgr. Jan Táborský je zkušený korektor, redaktor a konzultant v oblasti českého jazyka. Vystudoval český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později pracoval jako asistent (vedl např. pravopisné a stylistické semináře). Znalosti češtiny si prohloubil také během svých úvazků v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Má praxi z několika redakčních míst ve státním, neziskovém i komerčním sektoru. V současné době vede jazykovou agenturu zaměřenou na jazykové korektury a redakční práce a přednáší v kurzech češtiny pro Čechy. Provozuje oblíbené facebookové stránky Jazykové zajímavosti, je autorem knihy Jazykové jednohubky (Zoner Press, 2014).

6 vyučovacích hodin

Termín kurzu

20. 4. 2017, 13:00 do 18:00

950 Kč +  21% DPH;  pro zaměstnance a studenty MENDELU sleva 10% z ceny.

Podmínky účasti

• zaslání přihlášky
  • úhrada účastnického poplatku

Kurz bude realizován při dostatečném počtu zájemců.

Organizační zajištění

Anna Hammerová

anna.hammerova@mendelu.cz

Přihlašovací formulář